Jeśli decydujecie się rozstać, przede wszystkim pomyślcie o uregulowaniu wszelkich kwestii dotyczących dzieci. To pozwoli Wam uniknąć późniejszych nieporozumień. Pomoże Wam w tym podpisanie rodzicielskiego planu wychowawczego.
Co warto wiedzieć o rodzicielskim planie wychowawczym?
- Kwestie, które będą w nim zawarte, zależą od Was. Najczęściej są to ustalenia dotyczące opieki, utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozstaniu, miejsca jego zamieszkania, alimentów, edukacji czy też wyjazdów zagranicznych.
- Nie ma jednego wzoru takiego planu. Plan może zawierać uzgodnienia bardzo szczegółowe (np. ile dziecko może spędzać czasu przed komputerem) lub tylko te podstawowe. Wszystko zależy od sytuacji w Waszej rodzinie.
- Rolą porozumienia wychowawczego – jak każdej umowy – jest wyeliminowanie przyszłych sporów i nieporozumień.
- Sąd uwzględni Wasze porozumienie, jeżeli będzie zgodne z dobrem dziecka. Niewywiązywanie się z dokonanych ustaleń, wiązać się może z określonymi konsekwencjami w przyszłości.
- Jeżeli pozostajecie w związku nieformalnym i wychowujecie wspólne dzieci, rodzicielski plan wychowawczy może przybrać formę ugody zawartej przed mediatorem. Ugoda mediacyjna po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
- Spisanie porozumienia nie jest obowiązkowe, jednak na pewno ułatwi Wam funkcjonowanie, a także może usprawnić i przyspieszyć postępowanie rozwodowe.
Dobrze skonstruowany rodzicielski plan wychowawczy ma za zadanie uniknięcia nieporozumień w przyszłości, zatem przykładowo regulując sposób kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, że wskażecie, że będą one odbywać się w środę. Dokładnie określcie czas i miejsce wykonywania kontaktów. Poniżej znajdziecie przykładowy rodzicielski plan wychowawczy. Pamiętajcie, że zawsze ostateczny kształt porozumienia musi być wypracowany wspólnie i uwzględniać potrzeby rodziców i dziecka.
Obraz Alexander Dummer z Unsplash