O Akademii Dobrego Rozstania

Akademia Dobrego Rozstania to merytoryczny i praktyczny przewodnik dla rodzin i specjalistów z nimi pracujących. To edukacyjna platforma dla wszystkich, którzy znajdują się w procesie rozstania. Rodzice potrzebują zrozumienia w kryzysie i informacji jak sobie radzić z rozwodowym trzęsieniem ziemi, a dzieci, przeżywające trudne emocje, potrzebują ich wsparcia i opieki.

My – twórcy Akademii – podajemy Wam pomocną dłoń i mówimy: „nie jesteś sam”. Pomożemy Ci przejść tę niełatwą drogę, by Twój emocjonalny ból był jak najmniejszy.

Akademia Dobrego Rozstania

Co robimy

W Akademii promujemy i wciąż rozwijamy Standardy Rozstania – zbiór zasad i dobrych praktyk dla rodziców i specjalistów.

W ramach swojej działalności oprócz platformy edukacyjnej organizujemy konferencję naukową Razem Wobec Rozstania, wspieramy edukację sędziów rodzinnych, biegłych sądowych, pedagogów i nauczycieli. Tworzymy kampanię społeczną, prowadzimy innowacyjne badania naukowe, wdrażamy dla adwokatów system certyfikacji „Kancelarii Przyjaznych Dziecku”.

Co Robimy

Jak działamy

Na proces rozstania patrzymy całościowo, dlatego proponujemy Wam wykłady, warsztaty, spotkania z ekspertami, bibliotekę z pomocnymi materiałami. Zależy nam, by jak najlepiej i najskuteczniej odpowiedzieć na Wasze potrzeby, dlatego formuła Akademii jest otwarta. Będziemy ją kształtować i rozwijać we współpracy z Wami. Stawiamy na dialog, żywy kontakt z użytkownikami i na szeroką wymianę myśli.

Kim jesteśmy

Jesteśmy zespołem psychologów, terapeutów, pedagogów, mediatorów i prawników, na co dzień pracujących z rodzinami. Służymy Wam wsparciem i merytoryczną wiedzą.

Kim Jesteśmy
Komu Pomagamy

Komu pomagamy

Pomagamy rodzinom w procesie rozstania i pracującym z nimi specjalistom. Istotne są dla nas uczucia i potrzeby wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu dzieci. Dlatego zależy nam na współpracy obojga rodziców tak, by mogli oni mimo rozstania jak najlepiej wspierać swoje dziecko, zapewniając mu bezpieczeństwo oraz pełny, satysfakcjonujący kontakt z mamą i tatą.

Nasza misja

Na świecie powstają różne szkoły: rodzenia, gotowania, jazdy samochodem, ale nie ma szkoły uczącej, jak sobie radzić w  tak trudnych sytuacjach życiowych, jakimi są rozwód i rozstanie. Stąd pomysł na uruchomienie miejsca popularyzującego wiedzę na ten temat – przestrzeni otwartej dla szukających pomocy, gdzie każdy jest tak samo ważny. To miejsce twórcze i upowszechniające dobre standardy.

Akademia Dobrego Rozstania to merytoryczny i praktyczny przewodnik dla rodzin i specjalistów z nimi pracujących; to kompendium wiedzy napisany zrozumiałym, pełnym empatii i pozbawionym stereotypów językiem. To edukacyjna platforma dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak się rozstać i przeżyć? Służymy wsparciem wszystkim osamotnionym, zrozpaczonym, wściekłym, z poczuciem winy, bezradnym, odczuwającym lęk przed przyszłością, martwiącym się o swoje dzieci. Chcemy, by efektem naszych działań była między innymi zmiana narracji społecznej o rozstaniu, uwolnienie od poczucia winy i wstydu oraz przeciwdziałanie alienacji w rodzinie.

Projekt zakłada szczegółowe omówienie etapów rozstania, pokazuje drogę od pierwszego do ostatniego punktu kryzysu z uwzględnieniem nie tylko wiedzy teoretycznej, ale praktycznych wskazówek. Przygotowaliśmy też przestrzeń dla dzieci i dla nastolatków (bajki terapeutyczne, podcasty) a dla rodziców streamingi i prezentacje. Będzie strefa relaksu z ciekawymi propozycjami do czytania i oglądania, rozmowy z twórcami kultury, filmoterapia. Znajdziecie tu część samopomocową przeznaczoną dla rodziców – to  miejsce na dzielenie się doświadczeniami i rozwiązaniami.

Rozwód nie musi być końcem świata ani dla dziecka, ani dla rodziców. Owszem, to  spory kryzys, który jednak w większości przypadków jest rozwojowy. Jesteśmy po to, by pomóc Wam przejść przez rozstanie jak najbezpieczniej, abyście potem mimo wszystko mogli  żyć długo i szczęśliwie.

Standardy rozstania

Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców

Jaki jest cel tego projektu, w który włączyło się kilka czołowych w Polsce instytucji oraz ekspertów współpracujących z rodzinami?

Oto kilka najważniejszych argumentów za tym, że jest on potrzebny i wartościowy:

Standardy są usystematyzowanym zbiorem informacji mającym pomóc dziecku i rodzicom w sytuacji rozpadu rodziny.

Głównym celem dokumentu jest dostarczenie wiedzy i wskazówek zabezpieczających potrzeby i interesy dziecka.

Standardy to baza informacji zarówno dla rodziców jak i dla profesjonalistów, których zadaniem jest ochrona dziecka znajdującego się w procesie rozpadu rodziny.

Chcemy, by „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” zapoczątkowały dyskusję społeczną o problemie.

Ważne też jest uzyskanie wsparcia organów rządowych dla rozwiązań systemowych tego zagadnienia.

Standardy Rozstania

Genezą powstania broszury „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” była konieczność scalenia i wykorzystania dobrych praktyk wypracowanych przez osoby pomagające dziecku i rodzinie.

Wiedzę zebraliśmy od doświadczonych ekspertów, m. in.: z organizacji pozarządowych, Prokuratorów, Sędziów, Kuratorów, Biegłych sądowych, Policjantów, Pracowników Socjalnych, Pedagogów, Psychologów, Mediatorów. Ponadto Standardy były konsultowane m. in. z Polskim Towarzystwem Psychologicznym oraz Instytutem Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna w Krakowie. Z zebranych od profesjonalistów ankiet wynika konieczność zadbania o warunki ich pracy, dostosowanie obciążenia pracy do możliwości działania.

Wypracowany po licznych spotkaniach ekspertów z Forum na tym etapie dokument, jest pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do poprawy sytuacji Dziecka i Rodziców w procesie rozstania, a także wstępem do dyskusji i dalszych prac. Planowane działania to pokazanie problemu, zainicjowanie dyskusji, wymiana doświadczeń i poszukiwanie rozwiązań w środowisku Rodziców i profesjonalistów.

O projekcie

Akademia Dobrego Rozstania to praktyczny przewodnik dla rodzin i specjalistów z nimi pracujących. Edukacyjna platforma dla wszystkich, którzy stoją teraz na pasie ziemi niczyjej oddzielającej to, co było od tego, co będzie.

Projekt zakłada szczegółowe omówienie etapów rozstania, pokazuje drogę od pierwszego do ostatniego punktu kryzysu z uwzględnieniem nie tylko wiedzy teoretycznej ale praktycznych wskazówek.

W Akademii jest również przestrzeń mieszcząca bajki terapeutyczne dla dzieci, treści dla nastolatków, propozycje lektur i filmów, które poruszają tematykę rozstania, rozmowy z twórcami kultury.

Akademia Dobrego Rozstania jest częścią projektu Standardy Rozstania, realizowanego dzięki środkom z dotacji w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Obejrzyj prezentację o projekcie Standardy Rozstania.

O Projekcie

Akademia Dobrego Rozstania w mediach

TVN24
Radio Dla Ciebie
TOK FM
Radio Kraków
Radio 357
Onet Dziecko
ESKA Rock
Onet
Zwierciadło
Zwierciadło
Oh! Me
Onet
Zwierciadło
Głos Nauczycielski
Radio Katowice
Gazeta Olsztyńska
Radio Katowice
Miasto Dzieci
Dobra Mama
Dziecko w Warszawie
Dziecko w Warszawie
Czas Dzieci
Niewyparzona Pudernica
Agora Dla Dzieci
Obiektywna Gazeta Internetowa
Radio Katowice
prawo.pl
infor.pl
prawo.pl
ESKA Rock

Najnowsze publikacje

Partnerzy Akademii Dobrego Rozstania