Rodzicielski plan wychowawczy

Plan wychowawczy to umowa między rodzicami, określająca, kto, jak i kiedy zajmuje się dziećmi po rozstaniu. Pomoże Wam uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Poruszane tematy

Dotyczy ZAGADNIEŃ

Autor

Wioleta Pietrzyk

Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka
Plan Rodzicielski

Jeśli decydujecie się rozstać, przede wszystkim pomyślcie o uregulowaniu wszelkich kwestii dotyczących dzieci. To pozwoli Wam uniknąć późniejszych nieporozumień. Pomoże Wam w tym podpisanie rodzicielskiego planu wychowawczego.

Co warto wiedzieć o rodzicielskim planie wychowawczym?

  • Kwestie, które będą w nim zawarte, zależą od Was. Najczęściej są to ustalenia dotyczące opieki, utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozstaniu, miejsca jego zamieszkania, alimentów, edukacji czy też wyjazdów zagranicznych.
  • Nie ma jednego wzoru takiego planu. Plan może zawierać uzgodnienia bardzo szczegółowe (np. ile dziecko może spędzać czasu przed komputerem) lub tylko te podstawowe. Wszystko zależy od sytuacji w Waszej rodzinie.
  • Rolą porozumienia wychowawczego – jak każdej umowy – jest wyeliminowanie przyszłych sporów i nieporozumień.
  • Sąd uwzględni Wasze porozumienie, jeżeli będzie zgodne z dobrem dziecka. Niewywiązywanie się z dokonanych ustaleń, wiązać się może z określonymi konsekwencjami w przyszłości.
  • Jeżeli pozostajecie w związku nieformalnym i wychowujecie wspólne dzieci, rodzicielski plan wychowawczy może przybrać formę ugody zawartej przed mediatorem. Ugoda mediacyjna po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
  • Spisanie porozumienia nie jest obowiązkowe, jednak na pewno ułatwi Wam funkcjonowanie, a także może usprawnić i przyspieszyć postępowanie rozwodowe.

Dobrze skonstruowany rodzicielski plan wychowawczy ma za zadanie uniknięcia nieporozumień w przyszłości, zatem przykładowo regulując sposób kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, że wskażecie, że będą one odbywać się w środę. Dokładnie określcie czas i miejsce wykonywania kontaktów. Poniżej znajdziecie przykładowy rodzicielski plan wychowawczy. Pamiętajcie, że zawsze ostateczny kształt porozumienia musi być wypracowany wspólnie i uwzględniać potrzeby rodziców i dziecka.

Obraz Alexander Dummer z Unsplash

Przeczytaj także

Facebook
Twitter
LinkedIn