Maryla Mikołajewska

Adwokat
Kancelaria Adwokacka Maryla Mikołajewska
Jestem niesamowicie szczęśliwa, że moja praca, jako adwokata została dostrzeżona.

Jest to dla mnie bardzo ważny certyfikat, którym doceniono moje zaangażowanie i wkład w zmiany mentalności prawnej i społecznej w sprawach rodzinnych. Przez cały czas trwania projektu bardzo wiele się wydarzyło… Konsultacje, spotkania, artykuły…

Wszystko, co stworzyłam i w czym wzięłam udział, jest dla mnie bardzo cenne. I wciąż będę to robić. Podczas wielu, naprawdę wielu rozwodów, ich częścią stają się dzieci, i to o nie należy zadbać w szczególny sposób. Tak, by ten rodzinny kryzys dotknął je, jak najmniej.

Osobom, które mają na względzie dobro własnego dziecka, powinno zależeć na wyborze pełnomocnika, który nie angażuje dzieci w postępowania rozwodowe. Zapewnienie dziecku jego prawa do szczęśliwego dzieciństwa jest kluczowe w sytuacji, kiedy rozpada się świat dziecka razem z rozstaniem rodziców. Minimalizowanie wpływu rozpadu związku rodziców na dziecko, będzie miało niebagatelny wpływ na rozwój i przyszłość dziecka.

Dziecko nie zdaje sobie sprawy z sytuacji pomiędzy rodzicami, chce być kochane. Dziecko nie ma wpływu na to co się dzieje pomiędzy rodzicami, ma prawo być kochane pomimo rozwodu. Nie ulega wątpliwości, że Kancelarie Przyjazne Dziecku pozytywnie oddziaływają na rodziców, nawet gdy taki rodzic zawnioskuje o wysłuchanie dziecka podczas procedury cywilnej. Wykorzystując tą instytucje prawną, już dany rodzic wciąga dziecko w proces.

Oczywiście, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala na takie wysłuchanie. Ale w praktyce rodzice to oceniają. Często przytłumieni swoim osobistym interesem, nie oceniają tego właściwie.

Dziecku nie można kazać wybierać, aby opowiedziało się za którymś z rodziców. Niewykształcona jeszcze psychika takiego człowieka może zwolnić w procesach rozwojowych przez odniesienie do siebie wyboru tego rodzica, który akurat zapewnia dziecku przetrwanie. Z doświadczenia wiadomo, że dziecko wybierze tego rodzica, od którego zależy jego przetrwanie, a nie tego, z którym ma rzeczywiście więź. Wieź szczera łączy się z wolnością, jednak wolność dana dziecku nie zapewnia przetrwania. Dziecko jest uzależnione od zdania rodzica. Przetrwanie dziecka powinno zależeć od zdania mądrego rodzica, a nie uzależniającego rodzica.

Kancelarie Przyjazne Dziecku będą to odróżniały i będą wiedziały, jak zareagować i pokierować postępowaniem, aby nie narazić dziecka na najmniejszą nawet krzywdę.

Z poważaniem
Maryla Mikołajewska

Maryla Mikołajewska