Czym jest władza rodzicielska?
Z chwilą narodzenia dziecka nabywasz szereg praw, ale i obowiązków związanych z jego osobą. Do podstawowych należą te związane z miejscem zamieszkania, leczeniem, edukacją, religią czy zajęciami dodatkowymi. Władza rodzicielska to zatem prawo do decydowania u kogo i w jaki sposób leczone będzie Twoje dziecko. Do którego przedszkola i szkoły będzie uczęszczało. Czy będzie chodziło na lekcję religii czy może etyki. W jakich zajęciach pozaszkolnych będzie brało udział.
Władza rodzicielska dotyka najważniejszych aspektów związanych z wychowywaniem dziecka.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – konsekwencje
Podstawową konsekwencją ograniczenia władzy rodzicielskiej jest pozbawienie prawa do czynnego udziału w wychowaniu dziecka. Jak bardzo rodzic zostanie pozbawiony tego prawa zależy od formy ograniczenia mu władzy rodzicielskiej. Sąd bowiem może ograniczyć władzę rodzicielską tylko w niewielkim zakresie. Ograniczenie może jednak przybrać formę zbliżoną do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Tak stanie się, gdy sąd pozostawi rodzicowi jedynie prawo do pozyskiwania informacji dotyczących dziecka. W takim wypadku rodzic zostanie pozbawiony możliwości współdecydowania o najistotniejszych aspektach dotyczących wychowania dziecka. Będzie miał prawo jedynie zasięgnąć informacji na przykład o postępach w nauce dziecka, ale nie będzie miał możliwości zadecydować o zmianie szkoły.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej – konsekwencje
Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie ma żadnych możliwości wpływania na proces rozwoju i wychowania dziecka. Pozbawienie władzy rodzicielskiej wyłącza jakąkolwiek możliwość udziału i wpływu na życie dziecka. Taki rodzic nie ma możliwości sprzeciwu na przykład w sytuacji zmiany miejsca pobytu dziecka czy szkoły.
Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej – konsekwencje dla rodzica posiadającego pełnię władzy
Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców nie wpływa na zakres władzy rodzicielskiej drugiego. Rodzic, któremu pozostawiona zostaje pełnia władzy rodzicielskiej w sytuacji ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej drugiego rodzica ma możliwość w większym zakresie samodzielnie podejmować decyzje dotyczące najistotniejszych kwestii dotyczących dziecka. Nie musi zasięgać opinii i zgody drugiego rodzica.
Czy władza rodzicielska może być przywrócona?
Zarówno ograniczenie jak i pozbawienie władzy rodzicielskiej nie następuje raz na zawsze. Identyczna sytuacja ma miejsce w wypadku przyznania pełni władzy rodzicielskiej. Taka władza rodzicielska może być ograniczona. Rodzic, który dotychczas posiadał pełnię władzy rodzicielskiej może być jej także pozbawiony.
Zmiana w zakresie władzy rodzicielskiej oceniana jest zawsze w kontekście dobra dziecka. Sąd orzekający zweryfikuje także czy taka zmiana przyczyni się do tego, że rodzice będą w sposób należyty wychowywać dziecka.
Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem
Kontakty rodzica z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej. Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza jednoczesnego ograniczenia lub pozbawienia prawa do kontaktów z dzieckiem. Kwestie te są rozstrzygane przez sąd oddzielnie. Istnieje zatem możliwość, że rodzic zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej, ale jednocześnie będzie miał prawo i obowiązek utrzymywać kontakty z dzieckiem.
Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej a alimenty
Kwestia władzy rodzicielskiej nie wpływa także na obowiązek alimentacyjny. Każdy z rodziców bez względu na to czy i w jakim zakresie ma przyznane prawo do sprawowania pieczy nad dzieckiem ma obowiązek utrzymywać dziecko i przekazywać na ten cel środki, nawet pomimo posiadania najskromniejszych możliwości zarobkowych.
Podstawową konsekwencją ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej jest utrata prawa do decydowania o wychowaniu dziecka. Sąd rozstrzygając o władzy rodzicielskiej zawsze kieruje się dobrem dziecka. Jeśli dostrzeże jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka, w tym zwłaszcza jeśli uzna, że rodzice nie mają możliwości wspólnego podejmowania decyzji związanych z dzieckiem, ureguluje sposób wykonywania władzy rodzicielskiej przez każdego z rodziców.
Zdjęcie autorstwa Taryn Elliott z Pexels