Był sobie chłopiec
Choć „Był sobie chłopiec” jest filmem pozornie lekkim, to stawia ważne pytanie: jak mi się żyje w mojej rodzinie. Stanowi przykład, jak kino może wzruszać, bawić i zapraszać do refleksji jednocześnie.
Dziecko wzrasta w rodzinie, rodzina zaś w kulturze, na którą składa się między innymi sztuka i szeroko rozumiana twórczość. To ogromna skarbnica mądrości, z której ludzkość czerpie od lat. Sztuka leczy, uczy uważności, rozwija kompetencje miękkie i inteligencję emocjonalną. Wiele terapeutycznych narzędzi czerpie z instrumentarium teatru, dramatu, muzyki. Arteterapia bywa skutecznym podejściem w pracy z ludzką psychiką choćby dzięki metodzie dramy czy pracy z ciałem za pomocą tańca i śpiewu.
Sztuka bywa użytecznym wentylem dla trudnych emocji, pozwala nam lepiej rozumieć świat, innych ludzi i wreszcie samych siebie.
Jako kulturoznawczyni, pisarka i mediatorka rodzinna, łącząc wszystkie obszary mojego wykształcenia, zapraszam Cię do krainy twórczości, gdzie będziesz mógł odetchnąć i znaleźć inspirację.
Proponuję Ci:
Rozgość się, serdecznie zapraszam.
Joanna Fabicka
Często słyszymy, że życie to nie jest film. Ale, czy na pewno? To przecież dynamiczna struktura dramaturgiczna, a my odgrywamy w niej główne role. Nie jesteśmy jednak biernymi bohaterami życiowego scenariusza – poprzez swoje postawy i decyzje możemy świadomie „reżyserować” sekwencje życiowych wydarzeń osiągając bardziej pożądany efekt.
To obserwacja i twórcza fascynacja życiem stworzyła kino, a mechanizm projekcji- identyfikacji pozwolił milionom widzów na całym świecie bezpiecznie doświadczać losów fikcyjnych postaci w komfortowych ramach seansu filmowego.
Kino jako sztuka ze swoim efektem „katharsis” (oczyszczenia) to potężne narzędzie mające moc przebudowy ludzkiego życia na poziomie myśli, emocji i zachowań.
Widz dzięki obserwacji i utożsamieniu się z filmowymi bohaterami może lepiej zrozumieć własne życie- zyskać nową, szerszą perspektywę i motywację do zmiany tego, co nie działa.
W cyklu „Filmoterapia” będziemy prezentować filmy, które poruszają szeroko rozumiany temat rodziny oraz relacji międzyludzkich. Będą wśród nich pozycje zarówno dla widza dorosłego jak i kino familijne/dla dzieci. Wszystkie spotkania cyklu będą dotyczyły tytułowych trudnych „słów na r” takich jak: rozwód, rozstanie, rozłąka, relacje ale też – radość.
Będziemy razem zastanawiać się, wzruszać, śmiać i odpoczywać. Bo kino, podobnie jak życie, to całe bogactwo doznań.
Choć „Był sobie chłopiec” jest filmem pozornie lekkim, to stawia ważne pytanie: jak mi się żyje w mojej rodzinie. Stanowi przykład, jak kino może wzruszać, bawić i zapraszać do refleksji jednocześnie.
Rodzina jak każdy mechanizm, czasem się jednak zacina, szwankuje, nie działa. Można i warto go naprawić. Niezwykle pomocnym narzędziem poszerzającym perspektywę poznawczą może być kino ze swoją filmoterapeutyczną funkcją.
Ludzkość wykształciła potężne narzędzie komunikacji, jakim jest język. Zawód bajarza, „opowiadacza snów” od wieków cieszył się szczególnym szacunkiem. Słowo niosło pociechę w najtrudniejszych czasach i chroniło od zapomnienia to, co w historii różnych społeczności było szczególnie ważne.
Dziś takimi współczesnymi bajarzami są pisarze, artyści różnych profesji. To oni tworzą historie, które trafiają do naszych serc, są taflą wody, w jakiej odbija się nasze życie.
Słowo ma moc tworzenia rzeczywistości, nadawania jej znaczenia, ale jest też wyjątkową formą spotkania z drugim człowiekiem poprzez rozmowę.
Pozytywne Historie będą właśnie o tym: o historiach tworzonych dla nas przez innych i o spotkaniach z nietuzinkowymi ludźmi.
Szyszka mieszka na zboczu zalesionego wzgórza. Obserwuje życie w dolinie i marzy o fruwaniu. Nie wie, że wkrótce jej rodzinę czeka duża zmiana.
Bajka terapeutyczna dla dzieci i rodziców.
Dyplomowana mediatorka rodzinna, pisarka i scenarzystka. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego ( Wydział Kultury Współczesnej), SWPS w Warszawie i Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Praktyk metody Kids Skills (pracuje z dziećmi i nastolatkami pomagając im przezwyciężyć trudności i osiągnąć wyznaczone cele).
Jest autorką nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży (m. in. Nagroda Główna Polskiej Sekcji Ibby, Międzynarodowy Biały Kruk- the White Raven, Złota Lista Lektur Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, nagroda główna w konkursie Świat Przyjazny Dziecku). Laureatka Żyrafki za całokształt twórczości- nagrody jury młodzieżowego przyznawanej na Festiwalu Mia100 Gwiazd.
Współpracuje z warszawskim Komitetem Ochrony Praw Dziecka i z Miejscem Psychoterapii-Konsteksty.
Składając zeznanie podatkowe za 2022 rok, możesz przekazać nam 1,5% swojego podatku.