Cafe Kultura

Dziecko wzrasta w rodzinie, rodzina zaś w kulturze, na którą składa się między innymi sztuka i szeroko rozumiana twórczość. To ogromna skarbnica mądrości, z której ludzkość czerpie od lat. Sztuka leczy, uczy uważności, rozwija kompetencje miękkie i inteligencję emocjonalną. Wiele terapeutycznych narzędzi czerpie z instrumentarium teatru, dramatu, muzyki. Arteterapia bywa skutecznym podejściem w pracy z ludzką psychiką choćby dzięki metodzie dramy czy pracy z ciałem za pomocą tańca i śpiewu.

Sztuka bywa użytecznym wentylem dla trudnych emocji, pozwala nam lepiej rozumieć świat, innych ludzi i wreszcie samych siebie.

Jako kulturoznawczyni, pisarka i mediatorka rodzinna, łącząc wszystkie obszary mojego wykształcenia, zapraszam Cię do krainy twórczości, gdzie będziesz mógł odetchnąć i znaleźć inspirację.

Proponuję Ci:

Rozgość się, serdecznie zapraszam.

Joanna Fabicka

Filmoterapia

O rodzinie i innych słowach na „R”

Często słyszymy, że życie to nie jest film. Ale, czy na pewno? To przecież dynamiczna struktura dramaturgiczna, a my odgrywamy w niej główne role. Nie jesteśmy jednak biernymi bohaterami życiowego scenariusza – poprzez swoje postawy i decyzje możemy świadomie „reżyserować” sekwencje życiowych wydarzeń osiągając bardziej pożądany efekt.

To obserwacja i twórcza fascynacja życiem stworzyła kino, a mechanizm projekcji- identyfikacji pozwolił milionom widzów na całym świecie bezpiecznie doświadczać losów fikcyjnych postaci w komfortowych ramach seansu filmowego.

Kino jako sztuka ze swoim efektem „katharsis” (oczyszczenia) to potężne narzędzie mające moc przebudowy ludzkiego życia na poziomie myśli, emocji i zachowań.

Widz dzięki obserwacji i utożsamieniu się z filmowymi bohaterami może lepiej zrozumieć własne życie- zyskać nową, szerszą perspektywę i motywację do zmiany tego, co nie działa.

W cyklu „Filmoterapia” będziemy prezentować filmy, które poruszają szeroko rozumiany temat rodziny oraz relacji międzyludzkich. Będą wśród nich pozycje zarówno dla widza dorosłego jak i kino familijne/dla dzieci. Wszystkie spotkania cyklu będą dotyczyły tytułowych trudnych „słów na r” takich jak: rozwód, rozstanie, rozłąka, relacje ale też – radość.

Będziemy razem zastanawiać się, wzruszać, śmiać i odpoczywać. Bo kino, podobnie jak życie, to całe bogactwo doznań.

Cafe Kultura Był sobie chłopiec

Był sobie chłopiec

Choć „Był sobie chłopiec” jest filmem pozornie lekkim, to stawia ważne pytanie: jak mi się żyje w mojej rodzinie. Stanowi przykład, jak kino może wzruszać, bawić i zapraszać do refleksji jednocześnie.

Dowiedz się więcej
Do kina na terapię

Do kina na terapię

Rodzina jak każdy mechanizm, czasem się jednak zacina, szwankuje, nie działa. Można i warto go naprawić. Niezwykle pomocnym narzędziem poszerzającym perspektywę poznawczą może być kino ze swoją filmoterapeutyczną funkcją.

Dowiedz się więcej
Pozytywne Historie

O mocy dobrego słowa

Ludzkość wykształciła potężne narzędzie komunikacji, jakim jest język. Zawód bajarza, „opowiadacza snów” od wieków cieszył się szczególnym szacunkiem. Słowo niosło pociechę w najtrudniejszych czasach i chroniło od zapomnienia to, co w historii różnych społeczności było szczególnie ważne.

Dziś takimi współczesnymi bajarzami są pisarze, artyści różnych profesji. To oni tworzą historie, które trafiają do naszych serc, są taflą wody, w jakiej odbija się nasze życie.

Słowo ma moc tworzenia rzeczywistości, nadawania jej znaczenia, ale jest też wyjątkową formą spotkania z drugim człowiekiem poprzez rozmowę.

Pozytywne Historie będą właśnie o tym: o historiach tworzonych dla nas przez innych i o spotkaniach z nietuzinkowymi ludźmi.

Joanna Fabicka

Joanna Fabicka

Dyplomowana mediatorka rodzinna, pisarka i scenarzystka. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego ( Wydział Kultury Współczesnej), SWPS w Warszawie i Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Praktyk metody Kids Skills (pracuje z dziećmi i nastolatkami pomagając im przezwyciężyć trudności i osiągnąć wyznaczone cele).

Jest autorką nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży (m. in. Nagroda Główna Polskiej Sekcji Ibby, Międzynarodowy Biały Kruk- the White Raven, Złota Lista Lektur Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, nagroda główna w konkursie Świat Przyjazny Dziecku). Laureatka Żyrafki za całokształt twórczości- nagrody jury młodzieżowego przyznawanej na  Festiwalu Mia100 Gwiazd.

Współpracuje z warszawskim Komitetem Ochrony Praw Dziecka i z Miejscem Psychoterapii-Konsteksty.

Facebook
Twitter
LinkedIn