Z naszych doświadczeń i przytaczanych wcześniej opinii innych psychologów wynika, iż najkorzystniejszą formą pomocy i ochrony dziecka w sytuacji rozstania jest uzyskanie porozumienia, budowanie zrozumienia i współpracy pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami.
Aby poradzić sobie z sytuacją rozstania i zadbać o siebie, rodzice mogą podjąć część działań indywidualnie i skorzystać np. z pomocy psychologicznej, psychoedukacyjnej, terapeutycznej, inne zaś formy mogą zastosować razem. Pomocna może być tutaj mediacja rodzinna, by wypracować wspólne zasady opieki i wychowania. By być gotowym do szukania pokojowych rozwiązań, potrzebna jest praca nad sobą i swoimi emocjami, które towarzyszą rozwodowi. Początkiem tej drogi jest zatroszczenie się o siebie.
Bądź świadomy swoich emocji daj sobie prawo do ich przeżywania
Warto zaakceptować negatywne emocje; ból, żal, poczucie straty – one mają prawo istnieć. Ale też dobrze jest szukać wsparcia, zrozumienia i pomocy, która sprawi, żeby się nim nie poddawać. Uczucia negatywne blokują energię potrzebną do układania swojego życia, a tym samym osłabiają zdolność do zachowania rozsądku i widzenia w dzieciach odrębnych od siebie osób, które mają swoje potrzeby, priorytety i uczucia. Poddawanie się uczuciom negatywnym utrudnia bycie współczującym, kochającym rodzicem.
Poznaj swoje potrzeby i daj sobie prawo do ich zaspokajania
Dobry, uważny na potrzeby dziecka rodzic to rodzic zadowolony, szczęśliwy, który nie zaniedbuje swoich pragnień i świadomie je realizuje.
Powstrzymuj się od patrzenia do tyłu, w przeszłość
Rozpamiętywanie jak i dlaczego doszło do rozwodu, powoduje powrót negatywnych emocji i odciąga energię i uwagę od tego, co jest do zrobienia i zbudowania. Nie przynosi ulgi, ani nie pomaga realizować życia. Warto skupić się na rozwiązaniu trudnej sytuacji w oparciu o swoje mocne strony.
Odkryj i wzmacniaj swoje zasoby
Odkryj to, co jest w Tobie, co pomaga lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zasoby to siła, mocne strony, pozytywy, które ma każdy człowiek. Są to wszystkie cechy i właściwości osobiste, umiejętności i zachowania, którymi dysponujesz. To one pomagają Ci radzić sobie w trudnych sytuacjach, a także przyczyniają się do Twojego rozwoju.
Obraz Sai De Silva z Unsplash