Autentyczność a przywiązanie

Kiedy dziecko przychodzi na świat, ma dwie potrzeby: przywiązania, czyli więzi i miłości, oraz autentyczności, czyli interpretowania tego, co czuje i manifestowania tego, kim jest.

Poruszane tematy

Dotyczy ZAGADNIEŃ

Autor

Autentyczność a przywiązanie

Kiedy dziecko przychodzi na świat, ma dwie potrzeby. Pierwszą z nich jest potrzeba przywiązania. Przywiązanie to kontakt, więź, miłość. Bez nich dziecko nie przeżyje. Ale mamy też inną potrzebę, a mianowicie potrzebę autentyczności. Autentyczność to zdolność interpretowania tego, co czujemy. Do pozostawania w kontakcie z naszymi ciałami i wyrażania tego, kim jesteśmy, oraz do manifestowania tego, kim jesteśmy poprzez nasze  działania oraz relacje z innymi.

Gabor Maté jest kanadyjskim lekarzem pochodzenia węgierskiego. Ma doświadczenie w praktyce rodzinnej. Szczególnie interesuje się rozwojem dzieciństwa i traumą oraz ich potencjalnym wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne. W tym także chorobami autoimmunologicznymi, rakiem, ADHD, uzależnieniami i wieloma innymi schorzeniami dokuczliwymi przez całe życie.

Artykuł udostępniamy dzięki życzliwości serwisu TrudneRelacje.pl

Zdjęcie autorstwa Jimmy Conover z serwisu Unsplash

Przeczytaj także

Patchworkowy challenge

Patchworkowy challenge

Artykuł opowiada o rzeczywistości rodzin patchworkowych. Porusza najważniejsze aspekty ich funkcjonowania, głównie z perspektywy osoby, która nie jest rodzicem dziecka/ dzieci swojego partnera. Autorka wskazuje na, co warto postawić nacisk, aby wspólne życie w codzienności rodziny patchworkowej było źródłem szczęścia i poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich jej członków.

Dowiedz się więcej
Facebook
Twitter
LinkedIn