Rola wstydu w rodzinach dotkniętych reakcją alienacji dziecka

Wstyd działa na osłabienie więzi, co dla dziecka jest kluczowe w sytuacji alienowania. Poczucie toksycznego wstydu buduje w jego psychice wrażenie porzucenia przez otoczenie.

Jednym z ciekawszych punktów programu Międzynarodowej Konferencji „Ponowne Zjednoczenie i Odbudowa: Teoria i Praktyka W Leczeniu Wyalienowanych Dzieci”, która odbyła się 14-15 czerwca 2022 w Acre w Izraelu, była prezentacja Dr Judith M. Pilla pt. „Rola wstydu w rodzinach dotkniętych reakcją alienacji dziecka”.

Swoje wystąpienie prelegentka rozpoczęła od wprowadzenia wyjaśniającego kontrolujący wpływ wstydu, „uciszającego” naszą (w tym dziecka) psychikę.

Wskazała, że jedocześnie działa na osłabienie więzi przywiązania, co dla dziecka jest kluczowe w ekspozycji na alienujące go czynniki. Wpływanie/generowanie poczucia toksycznego wstydu wzmacnia pozycję alienatora i buduje w jego psychice wrażenie porzucenia przez pozostałe otoczenie. Autorka wskazała listę kilkunastu „oczywistych” objawów toksycznego wstydu.

Dr Pilla nie ograniczyła się do ukazania problemu i pokazała 4 proste kroki do eliminacji toksycznego wstydu. Zalecany schemat postępowania obejmuje:

  1. Rozpoznaj, kiedy pojawia się wstyd.
  2. Rozpoznaj, czy podlega weryfikacji „testem T-shirtu” – czy można opisać jego charakter lub cechy poprzez etykietowanie.
  3. Rozpoznaj toksyczny wstyd jako nielegalną wiadomość, błędnie przypisaną tobie i która nie należy do ciebie. Jako toksyczny wstyd jest własnością alimentatora.
  4. Naucz dzieci, by wszelkie toksyczne zawstydzające komunikaty traktować, jak spam i natychmiast ja kasować / odrzucać:
  • Zignoruj go, gdy tylko go zauważysz.
  • Nie zwracaj uwagi na jego treść ani znaczenie.
  • Może zanieczyścić i zarazić cię jak wirus, gdy go otworzysz, przeczytasz lub potraktujesz poważnie.
  • Nawet jeśli od lat nosisz ze sobą wewnętrzne, toksyczne poczucie wstydu, nigdy nie należy ono do ciebie.
  • To nie jest twoja własność. Należy do osoby, która cię zawstydziła.
  • Mentalnie „naciśnij delete”.

Aby zatrzymać toksyczne zawstydzanie, zachowaj prostotę. Skup się na bezprawnym „akcie” zawstydzania, a nie na jego przesłaniu i potraktuj go tak:

  • Nie legitymizuj tego samego przesłania, opisując je lub omawiając.
  • Zamiast tego trzymaj ręce przed sobą, gdy mówisz.
  • Mów stanowczo, ale spokojnie, z poważnym, ale niegroźnym kontaktem wzrokowym.
  • Po prostu powiedz: „Przestań mnie zawstydzać!”
  • Nie mów nic więcej. Odłóż dalszą rozmowę na później.

Tę może nie prostą, lecz jasną receptę na przeciwdziałanie toksycznemu wstydowi, Dr Pilla konkluduje postulatem zwracając się do odbiorców i pod którym się podpisujemy także i my jako Akademia: „Walcz z toksycznym wstydem. Chroń dzieci. Chroń rodziców”

Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem głównych idei prezentowanych podczas konferencji, a także sprawozdaniem z jej przebiegu.

Przeczytaj także

Facebook
Twitter
LinkedIn