Rozwód a separacja

Każdy z nas zna zarówno pojęcie „rozwód”, jak i „separacja”. Czym się jednak różnią od siebie? Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Poruszane tematy

Dotyczy ZAGADNIEŃ

Autor

Paulina Wojtas

Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka
Rozwód a separacja

Każdy z nas zna zarówno pojęcie „rozwód”, jak i „separacja”. Czym się jednak różnią od siebie? Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację? 

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu – wskutek wytoczenia powództwa przez jednego lub oboje małżonków. Sąd orzeka rozwód, jeżeli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Co to oznacza? Zupełny rozkład to zerwanie wszystkich więzi duchowych, fizycznych i materialnych łączących małżonków. O trwałości rozkładu można mówić natomiast, gdy pomiędzy małżonkami nie jest możliwy powrót do wspólnoty małżeńskiej (we wszystkich wskazanych płaszczyznach). 

Separacja stanowi natomiast „uchylenie” wspólnoty małżeńskiej. Rozróżniamy separację prawną i separację faktyczną. Prawo nie normuje sytuacji separacji faktycznej ani jej skutków. Separacja faktyczna to po prostu – jak sama nazwa wskazuje – faktyczne rozstanie, bez uregulowania tego na drodze prawnej. Innymi słowy:

  • jeżeli rozstałeś się ze swoim małżonkiem, ale żadne z Was nie złożyło pozwu o rozwód lub pozwu o separację, 
  • jeżeli mieszkacie i żyjecie osobno, ale rozstanie nie jest w żaden sposób formalnie uregulowane 

wówczas mówimy o separacji faktycznej. 

Separację prawną (podobnie jak w przypadku rozwodu) orzeka sąd. Ma to miejsce wtedy, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, lecz nie jest on trwały. Inaczej mówiąc, gdy można jeszcze oczekiwać, że małżonkowie wrócą do wspólnego życia. 

Na zgodne żądanie małżonków sąd zniesie separację. Z tą chwilą ustają wszystkie jej skutki.

W pewnych sytuacjach, mimo zupełnego (i trwałego) rozkładu pożycia, nie może zostać orzeczona separacja (lub rozwód). Nie jest to dopuszczalne na przykład w sytuacji, w której wskutek orzeczenia miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Więcej na ten temat w artykule: Rozwód – co warto wiedzieć? 

Przechodząc do sedna, należy wskazać, jakie są różnice między rozwodem, a separacją. Orzeczenie separacji prawnej rodzi niemal takie same skutki, jak orzeczenie rozwodu. Konieczne jest uregulowanie tych samych kwestii – alimentów, opieki nad dziećmi czy spraw majątkowych. Małżonek pozostający w separacji nie może jednak zawrzeć ponownie małżeństwa. Jeżeli więc zastanawiasz się, co będzie w waszej sytuacji najlepsze – przemyśl to, jak widzisz swoją czy też waszą przyszłość. Rozwód jest rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie widzisz możliwości na odbudowę wspólnego życia. Orzeczenie rozwodu daje Ci również możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego. Jeżeli jednak dostrzegasz szansę na naprawę swojego małżeństwa, zastanów się nad separacją. Separacja pozwoli Ci na rozłąkę, nabranie dystansu, a gdy będziesz gotowy na powrót i naprawę relacji z małżonkiem – będzie to znacznie łatwiejsze

Paulina Wojtas 

Kancelaria Adwokacka Robert Ofiara

Zdjęcie autorstwa Edward Cisneros z serwisu Unsplash

Przeczytaj także

Facebook
Twitter
LinkedIn