Rozprawy sądowe online – jak wyglądają

Jak pewnie wiecie, coraz więcej rozpraw sądowych prowadzonych jest w zdalnej lub hybrydowej formule. Przeczytaj, jakie są ich zalety i wady?
Rozprawy sądowe online – jak wyglądają

Jak już pewnie wiecie, coraz więcej rozpraw sądowych prowadzonych jest w zdalnej lub hybrydowej formule. W praktyce zdążyłam zauważyć, że Klienci dowiadując się, że ich rozprawa będzie prowadzona właśnie w takiej formie, mają mnóstwo pytań. Wcale mnie to nie dziwi – jest to całkowita nowość, o której nawet nie myśleliśmy jeszcze kilka lat temu. Nic więc dziwnego w tym, że owe wątpliwości się pojawiają. Mając to na uwadze, postanowiłam napisać kilka słów o tym, jak wyglądają rozprawy sądowe online z mojej perspektywy. Pokusiłam się również o przedstawienie Wam zalet i wad tego rozwiązania – oczywiście w mojej subiektywnej ocenie. 🙂

Rozprawy sądowe online – o co powinniśmy zadbać przed?

Na początek kilka informacji technicznych i praktycznych, które z pewnością rozwieją już teraz większość Waszych wątpliwości. Dla wygody i łatwiejszego odbioru przygotowałam listę najważniejszych informacji dotyczących rozpraw online.

  • O wyborze przeprowadzenia rozprawy online decyduje sąd. Nie wymaga zgody osób uczestniczących w rozprawie ani nie mogą się one temu sprzeciwić.
  • Jeśli sędzia zarządzi, że rozprawa z Waszym udziałem odbędzie się w formie zdalnej, otrzymacie wiadomość e-mail z linkiem do rozprawy zdalnej oraz wezwanie lub zawiadomienie pocztą.
  • Czasem, gdy termin rozprawy jest bliski, otrzymacie tylko wiadomość e-mail z linkiem do rozprawy zdalnej.
  • Aby wziąć udział w rozprawie zdalnej, należy mieć dostęp do sprzętu:
    • komputera z kamerką i głośnikiem lub słuchawkami albo
    • laptopa, tabletu itp. z kamerką i głośnikiem lub słuchawkami;
    • smartfona – mającego dostęp do Internetu.

Rozprawa online odbywa się przy użyciu aplikacji, według wyboru sędziego, np. MS Teams, Avaya SCOPIA, JITSI. Stosowną informację dostaniecie w wiadomości e-mail, którą otrzymacie od sądu.

Uwaga!

Wiadomość e-mail, którą otrzymacie, nie wymaga potwierdzenia odbioru ani potwierdzenia obecności na rozprawie zdalnej.

JAK WYGLĄDA ROZPRAWA ONLINE?

Sąd i protokolant w czasie rozprawy są obecni w budynku sądu w sali rozpraw. Numer sali rozpraw jest podany w zawiadomieniu/wezwaniu przesłanym Wam pocztą. Osoby uczestniczące w rozprawie, m.in. strony, ich pełnomocnicy, świadkowie, biegli, uczestniczą w rozprawie zdalnie, za pośrednictwem aplikacji MS Teams, Avaya SCOPIA, JITSI.

Strona, która ma pełnomocnika, może uczestniczyć w rozprawie zdalnej samodzielnie albo razem z pełnomocnikiem. Na przykład w jego kancelarii. Świadek może uczestniczyć w rozprawie zdalnej samodzielnie albo – o ile sędzia nie zarządził inaczej – razem ze stroną, która wskazała świadka, np. w kancelarii pełnomocnika tej strony.

Wskazówki techniczne

Zamiar wypowiedzi należy sygnalizować naciśnięciem ikonki z dłonią. W czasie wypowiedzi należy uważać (sprawdzać), czy nie mamy wyciszonego mikrofonu. Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości – proszę zgłaszać je sędziemu prowadzącemu rozprawę.

Podczas rozprawy obowiązują standardowe zasady zachowania w sądzie:

  • każda osoba, która bierze udział w rozprawie zdalnej, jest obowiązana do przebywania w miejscu, które gwarantuje przeprowadzenie rozprawy zdalnej w sposób odpowiadający powadze sądu;
  • osoby uczestniczące w rozprawie zdalnej powinny być ubrane stosownie, w sposób odpowiadający powadze sądu; pełnomocników zawodowych obowiązuje strój urzędowy;
  • podczas rozprawy zdalnej nie można spożywać posiłków ani pić napojów, z wyjątkiem wody.

Rozprawy sądowe online – czy widzę więcej zalet, czy wad tego rozwiązania?

Zalety:

  • pozwala uczestniczyć w wielu rozprawach tego samego dnia bez konieczności przemieszczania się pomiędzy sądami;
  • brak konieczność spotkania się w sądzie oddalonym od miejsca zamieszkania stron i świadków;
  • zmniejszenia ryzyka zakażenia COVID poprzez brak fizycznego kontaktu z innymi osobami;
  • możliwość przeprowadzenia rozprawy w czasie wyjazdów zagranicznych.

Wady:

  • problemy techniczne – z głosem i obrazem – niejednokrotnie widać tylko obraz i nie można usłyszeć osoby, która się zalogowała;
  • bywa, że można ją tylko usłyszeć, ale nie działa przekaz obrazu;
  • nie wszystkie sale rozpraw są akustycznie dostosowane do prowadzenia rozpraw zdalnych i hybrydowych, często jako pełnomocnik zastanawiam się, czy mnie dobrze słychać;
  • nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, zdarzają się też osoby, które mogą mieć problemy z obsługą aplikacji do nawiązania łączności z sądem;
  • należy upewnić się, czy strona/świadek, składając zeznania, nie korzysta z cudzej, zakulisowej pomocy.

PODSUMOWANIE

Osoby sprawnie poruszające się w Internecie nie będą miały problemów z uczestniczeniem w rozprawie zdalnej. Gorzej jednak będzie z osobami nieradzącymi sobie z obsługą komputera, czy mającymi problem z dostępem do dobrej jakości łącza internetowego. Mówiąc szczerze, osobiście wolę normalne rozprawy, które odbywają się w budynku sądu. Jednakże niewątpliwie zaletą rozpraw zdalnych są względy logistyczne.

Dla osób, które dotrwały do końca, mam jeszcze ciekawostkę. Sąd Okręgowy w Warszawie dla osób, które nie mają możliwości technicznych, by uczestniczyć w rozprawie zdalnej, przygotował pomieszczenia ze sprzętem komputerowym, w których na zarządzenie sędziego można wziąć udział w rozprawie zdalnej. Liczba tych pomieszczeń w budynku sądu jest jednak bardzo ograniczona.

Zdjęcie LinkedIn Sales Solutions z serwisu Unsplash

Przeczytaj także

Facebook
Twitter
LinkedIn