W poradniku znalazły się opisy różnych form pracy z rodzicami w kryzysie rozstania i ich dziećmi, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dzieciom w wieku 6-14 lat. Przedstawiamy tu cele, metody i specyfikę pracy z osobami potrzebującymi pomocy w tak trudnym momencie życia, a także potencjalne korzyści wynikające z tej pomocy dla rodziców i dzieci.
Poradnik ten będzie przydatny nie tylko osobom pomagającym rodzinom przejść przez ból i trud rozstania, ale i tym, którzy w swojej pracy widzą konieczność zachęcania innych do korzystania z różnych form pomocy psychologicznej. Pokazujemy, jak ważne są miejsca, w których można znaleźć kompleksową pomoc dla wszystkich członków rodziny.
Rozwód – trudna sytuacja dla wszystkich
Umiejętność konstruktywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami w procesie rozstania pomoże rodzicom zadbać o potrzeby dziecka i pomóc mu przetrwać okres zmian, który niesie ze sobą rozwód.
Dziś rozwodzący się rodzice coraz częściej korzystają z ofert ośrodków oferujących pomoc psychologiczną. Wsparcie, jakie otrzymują rodzice pomaga im szybciej skierować swoją energię ku przyszłości i budowaniu nowego etapu życia.
Rodzice nierzadko zgłaszają się po pomoc w obawie o to, jaki wpływ będzie miało rozstanie na dzieci. Jednak sam rozwód nie jest jedyną przyczyną długotrwałych problemów psychologicznych występujących u dzieci. Mogą je też powodować bolesne wydarzenia z okresu poprzedzającego rozwód oraz te, do których może dochodzić podczas rozstania.
Łagodzenie konsekwencji rozwodu ma ogromne znaczenie dla wszystkich członków rodziny. Rodzice pochłonięci sprawami związanymi z rozwodem, mogą nie zauważyć tego, co dzieje się z dziećmi i nie być gotowi na przyjęcie ich trudnych emocji. Sami mogą też odczuwać szereg silnych, ambiwalentnych uczuć.
Dzieci często interpretują rozwód jako odrzucenie. Próbują się domyślać powodów rozstania. Nie potrafią zrozumieć przyczyn nieszczęśliwego małżeństwa. Mimo, iż dzieci często są świadkami cierpienia rodziców, nie można oczekiwać, że od razu zaakceptują i zrozumieją decyzję o rozwodzie.
Dzieci chcą kochać rodziców niezależnie od tego, jak oni odnoszą się do siebie.
Trudna emocjonalnie sytuacja rodziców, obawy o dzieci, szereg decyzji do podjęcia, wiele zmian – to dość powodów, by nie zostawiać w tym rodziców samych i całą rodzinę objąć opieką, proponując odpowiednie formy wsparcia. Rola specjalisty (nauczyciela, pedagoga, kuratora, pracownika socjalnego i innych), do którego rodzic lub dziecko trafiają po raz pierwszy, jest zatem nie do przecenienia. To on może przede wszystkim podpowiedzieć rodzicom, z jakich form wsparcia mogą skorzystać i dlaczego warto to zrobić.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi częściami poradnika:
Zdjęcie autorstwa engin akyurt z serwisu Unsplash