Mocny materiał o stanie psychicznym dzieci poddawanych alienacji rodzicielskiej – video

Wypowiedzi terapeutów prezentowanych w rozmowie video to zaledwie czubek góry lodowej w temacie, ale już nawet tak niewielki wycinek informacji o małych pacjentach ujawnia złożoność procesów psychicznych.
Mocny materiał o stanie psychicznym dzieci

W żadnych innych okolicznościach nie widziałam, aby dzieci były tak pogardliwe, zimne i lekceważące wobec rodzica i żeby ten rodzic, pod którego opieką się znajdują, dał im przyzwolenie na takie zachowanie – mówi w nagraniu Karen Woodall.

Materiał, który dziś Państwu polecamy może wydawać się dla wielu szokujący i taki powinien być, z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze ujawnia niektóre z wizji wewnętrznego świata psychiki dziecka alienowanego. Wypowiedzi terapeutów prezentowanych w rozmowie video to zaledwie czubek góry lodowej w temacie, ale już nawet tak niewielki wycinek informacji o małych pacjentach ujawnia złożoność procesów psychicznych, jakie dokonują się w osobie dziecka jak na przykład tzw. rozszczepienie, czy enigmatycznie brzmiące, ale powtarzające się twierdzenia o stanie braku kontaktu dziecka z samym sobą.

Drugą szokującą sprawą jest to, że pomimo iż w telespotkaniu bierze udział sześciu specjalistów, terapeutów pochodzących z sześciu zupełnie różnych społeczeństw, a nawet krajów,  pracujących niezależnie od siebie, mają oni dokładnie te same obserwacje, a ich mali pacjenci zmagają się dokładnie z tymi samymi skutkami alienacji rodzicielskiej.

“Pytasz o to – pada stwierdzenie jednego z nich – z jakimi dziećmi się spotykam, ale kiedy tak nas wszystkich słucham, to mam wrażenie, że spotykamy się z tymi samymi dziećmi w sześciu różnych społeczeństwach czy krajach.”

Kolejną szokującą sprawą jaka mocno wybrzmiewa w rozmowie są wyraźne różnice między wzorcami zachowań dzieci alienowanych od jednego z rodziców, od wzorców zachowań dzieci np. maltretowanych. Jedna z terapeutek prezentuje np. kilka rysunków swoich pacjentów, które dobitnie ukazują szczególność i powagę problemu, różnice i analogie, np. z zupełnie innymi zachowaniami dzieci, które np. są w sytuacji gdy owszem, jeden z rodziców ma ze sobą problem, leczy się, ale rodzic pozostający z dzieckiem nie nastawia go przeciw niemu.

“Oddzielenie od własnej osobowości”, “fałszywe ja”, “wykorzystanie emocjonalne”, “rany niezauważane przez wielu ekspertów”, “rozszczepienie”, “błędna interpretacja”, “ukryta natura alienacji dziecka”… i wiele innych wstrząsających twierdzeń pada z ust specjalistów, pracujących aktualnie z dziećmi alienowanymi.

Zapraszamy do obejrzenia na 30 minutowego materiału, który może być dla nas szokujący. Powinien być.

artykuł dzięki uprzejmości autorki Katarzyny Chrzan oraz portalowi salon24.pl

fot. pochodzi z materiału video

Przeczytaj także

Facebook
Twitter
LinkedIn