Zdrowy rozwód czyli jak sprawić, by rozstanie było możliwie gładkie

Separacja i rozwód to trudne emocjonalnie wydarzenia, ale możliwe jest zdrowe rozstanie.

Poruszane tematy

Dotyczy ZAGADNIEŃ

Autor

Zespół KOPD

Komitet Ochrony Praw Dziecka
Zdrowy rozwód jak sprawić by rozstanie było możliwie gładkie

Separacja i rozwód to trudne emocjonalnie wydarzenia, ale możliwe jest zdrowe rozstanie. Nikt nie zawiera małżeństwa, oczekując jego niepowodzenia. Mimo to, ponad 20% pierwszych małżeństw kończy się rozwodem w ciągu pięciu lat, a 48% małżeństw rozpada się przed upływem 20 lat.

Współpraca, komunikacja i mediacja

Koniec małżeństwa zazwyczaj wyzwala falę emocji, w tym gniew, żal, niepokój i strach. Czasami te uczucia mogą wzrosnąć, gdy najmniej się ich spodziewasz, zaskakując cię. Taka reakcja jest normalna i z czasem intensywność tych uczuć będzie słabnąć. W międzyczasie bądź dla siebie miły. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy są dla siebie mili i współczujący, łatwiej radzą sobie z codziennymi trudnościami rozwodowymi.

Staraj się nie myśleć o rozstaniu, jako o walce. Mediacja rozwodowa jest często dobrą alternatywą dla postępowania sądowego. Próba samodzielnego rozwiązania problemu może być frustrująca i samobójcza, ponieważ problemy, które przyczyniły się do twojego rozwodu, prawdopodobnie pojawią się ponownie podczas negocjacji rozwodowych. Badania pokazują, że mediacja może być korzystna dla satysfakcji emocjonalnej, relacji małżeńskich i potrzeb dzieci.

Siedzenie i rozmowa z przyszłym byłym małżonkiem może być ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, ale współpraca i komunikacja sprawiają, że rozwód jest zdrowszy dla wszystkich zaangażowanych. Rozmowa z psychologiem może pomóc w podjęciu skoordynowanych decyzji przy minimalnym konflikcie.

Zapamiętanie ważnych szczegółów może być trudne, gdy emocje są wysokie. Wybierz moment, w którym czujesz się spokojny, aby zapisać wszystkie punkty, które chcesz omówić. Kiedy usiądziesz z przyszłym byłym małżonkiem, skorzystaj z listy, jako przewodnika. Posiadanie „scenariusza”, na którym można popracować, może usunąć niektóre emocje z komunikacji twarzą w twarz. Jeśli rozmowy osobiste są nadal zbyt trudne, rozważ omówienie niektórych szczegółów przez e-mail.

Kiedy w grę wchodzą dzieci

Rozwód może być traumatycznym doświadczeniem dla dzieci, ale badania sugerują, że większość dzieci dobrze dostosowuje się w ciągu dwóch lat po rozwodzie; z drugiej strony, dzieci często doświadczają więcej problemów, gdy rodzice zamiast się rozdzielać, pozostają w małżeństwach, w których panuje konflikt.

Podczas rozwodu rodzice mogą wiele zrobić, aby ułatwić dziecku przejście przez okres rozstania. Rób wszystko, co w twojej mocy, aby nie dopuścić do konfliktu przed dziećmi. Trwający konflikt rodzicielski zwiększa ryzyko problemów psychologicznych i społecznych u dzieci.

W przypadku rozwodzących się rodziców często pomocne jest wypracowanie planu rodzicielskiego i wspólne przedstawienie go swoim dzieciom. I utrzymuj otwartą komunikację. Dzieci czerpią korzyści z uczciwych rozmów na temat zmian, jakich doświadcza ich rodzina.

W wielu przypadkach nagła zmiana może być trudna dla dzieci. W razie potrzeby daj im kilka tygodni na adaptację do nowej sytuacji przed przeprowadzką do nowego domu lub przed wyprowadzką jednego z małżonków. Pomocne może być maksymalne zminimalizowanie zmian w miesiącach i latach następujących po rozwodzie.

Dzieci radzą sobie lepiej, gdy mają bliski kontakt z obojgiem rodziców. Badania sugerują, że dzieciom, które mają słabe relacje z jednym lub obojgiem rodziców, może być trudniej poradzić sobie z wstrząsami rodzinnymi. Wykazano, że programy edukacyjne dla rodziców, które koncentrują się na poprawie relacji między rodzicami a ich dziećmi, pomagają dzieciom lepiej radzić sobie w miesiącach i latach po rozwodzie.

Dbanie o siebie

 Zmiany wywołane separacją i rozwodem mogą być przytłaczające. Ale teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby dbać o siebie. Skorzystaj z sieci wsparcia, zwracając się do rodziny i przyjaciół o pomoc i wygodę. Formalne grupy wsparcia mogą również pomóc w radzeniu sobie z wieloma emocjami związanymi z zakończeniem małżeństwa.

Zdjęcie autorstwa Ryan Jacobson z serwisu Unsplash

Przeczytaj także

Facebook
Twitter
LinkedIn