Przewodnik

Jak pomóc dziecku w sytuacji rozstania jego rodziców? Jak o dziecku rozmawiać z rodzicem? Gdzie szukać wsparcia w trakcie rozwodu? Tutaj znajdziesz pomoc i odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pojawią się przed Tobą w tym trudnym czasie.

Przewodnik

Poznaj etapy rozstania

Rozstanie to bardzo trudny proces dla wszystkich zaangażowanych stron. Targają nimi silne emocje, których temperatura z biegiem czasu ulega zmianie. Przejście wszystkich etapów rozstania jest kłopotliwe i zajmuje sporo czasu, ale na końcu tej drogi czeka nowe życie, a przemiana może okazać się oczyszczająca.

1

Zaprzeczenie i izolacja

Czujesz się opuszczony. Nie możesz uwierzyć, że to koniec. Masz nadzieję, że były partner zmieni decyzję. Twoje emocje to: upór, otępienie, zamrożenie, szok

2

Wybuch emocji

Szukasz winnego, masz pretensje do partnera.  Targujesz się;  próbujesz odwlec to, co ma nastąpić. Twoje emocje to: gniew, złość, agresja, drażliwość, nienawiść

3

Depresja i melancholia

Masz poczucie beznadziei i osamotnienia. Opłakujesz straty. Pojawiają się objawy depresji, a nawet myśli samobójcze. Twoje emocje to: lęk, bezradność, żal, smutek, tęsknota

4

Przejście i orientacja

Próbujesz budować pomost między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością. Planujesz nowe życie. Twoje emocje to: refleksja, analiza popełnionych błędów

5

Pogodzenie z losem

Uświadamiasz sobie swoje potrzeby. Rozważasz, czego oczekiwać po potencjalnym nowym związku. Twoje emocje to: zrozumienie, akceptacja, planowanie

Co Czuje Dziecko Rozwodzących Się Rodziców

Co czuje dziecko rozwodzących się rodziców?

Mamo, kiedy mówisz źle o tacie, nie wiem, co mam o tym myśleć. Tato, kiedy opowiadasz złe rzeczy o mamie – nie wiem, co mam czuć. Proszę, załatwcie to między sobą. Ja chcę mieć Was oboje, nawet, jeśli Wy już siebie nie potrzebujecie.

Dzieci potrzebują współpracy rodziców. To ona buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, zaufania. Umożliwia mu powrót do równowagi.

Dziecko potrzebuje obojga rodziców i czasu na oswojenie się ze zmianą, zaakceptowanie nowej sytuacji. Od rodziców oczekuje bliskości emocjonalnej i fizycznej.

Co przeżywają rodzice, którzy się rozstają?

Człowiek w życiu narażony jest na wiele sytuacji, które w sposób nagły i niespodziewany  mogą prowadzić do utraty równowagi emocjonalnej. Towarzyszy mu wówczas uczucie bezradności.

Dążąc do spełnienia ważnych celów życiowych, nierzadko napotykamy na przeszkody i wtedy reagujemy na nie stresem. Aby przezwyciężyć kryzys, poszukujemy nowych sposobów na pokonanie przeciwności.

Kryzys może oznaczać zarówno szansę rozwoju jak i zwiększoną podatność na zaburzenia psychiczne.

Co Przeżywają Rodzice Którzy Się Rozstają
Kiedy Jak Rozmawiać Z Dzieckiem O Rozstaniu

Kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o rozstaniu?

Jak najszybciej po tym, gdy ostateczna decyzja została podjęta. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i domyślają się o wiele więcej niż to się wydaje dorosłym. Zróbcie to razem, by dziecko nie poczuło, że bezpowrotnie traci jednego z rodziców.

Ponieważ dziecko zapamięta tę rozmowę do końca życia, przygotujcie się do niej najlepiej jak to możliwe: umówcie się, co powiecie i jakimi słowami. Nie wyrażajcie się negatywnie o drugiej stronie. Nie sprzeczajcie się. Wyłączcie telewizor, odłóżcie komórki.

Najważniejsze zagadnienia

Z punktu widzenia dziecka

Z Punktu Widzenia Dziecka

Czego potrzebuje dziecko, gdy jego rodzice się rozstają? Co robić, by uchronić je przed skutkami trudnej sytuacji, w której czuje się bezsilne?

Jak dziecko widzi sytuację rozstania? W jakim stopniu powinno być angażowane w to, co dzieje się między jego rodzicami?

Jesteś w trudnej sytuacji, ale pamiętaj o swoim dziecku. Tu dowiesz się, jak możesz mu pomóc.

Polecamy

Z punktu widzenia rodzica

Z Punktu Widzenia Rodzica

Jesteś w trakcie rozstania z małżonkiem, ale sytuacja Cię przytłacza i nie wiesz co robić? Zależy Ci, by jednak zachować dobre relacje, ale konflikt narasta i nie wiesz, jak temu zapobiec?

Spieracie się na temat opieki nad dzieckiem? Spróbujcie spojrzeć na rozstanie z jego perspektywy. Czy na pewno wiecie, co dla niego będzie najlepsze?

Tutaj znajdziesz odpowiedzi, które pomogą Ci poukładać sprawy związane z rozstaniem.

Polecamy

Opieka nad dzieckiem

Opieka Nad Dzieckiem

Rozstajecie się, ale czy wiecie, czego w tym czasie będzie potrzebować Wasze dziecko? Kto po rozstaniu powinien opiekować się dzieckiem? Czy dziecko powinno mieszkać u jednego z rodziców i widywać się z drugim?

Co zrobić, gdy jedna ze stron utrudnia lub uniemożliwia drugiej kontakty z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy?

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania odnoszące się do opieki nad dzieckiem.

Polecamy

Opieka

Co możesz zrobić dla dziecka, jeśli z nim mieszkasz?

Wsparcie dziecka

Co możesz zrobić dla dziecka, jeśli z nim nie mieszkasz?

Opieka naprzemienna

Jakie korzyści i zagrożenia niesie opieka naprzemienna?

Opieka

Jaki model opieki jest najlepszy dla dziecka?

Komunikacja między rodzicami i dzieckiem

Komunikacja Między Rodzicami I Dzieckiem

Kiedy i jak powiedzieć dziecku, że się rozstajecie? Jak z nim rozmawiać, aby uchronić je przed najcięższymi przeżyciami?

Czy mówić dziecku o wszystkim? Czy odpowiadać na wszystkie pytania? Co zrobić, by nie stracić jego zaufania?

Psychika dziecka jest bardzo delikatna i dlatego takie rozmowy są ogromnie trudne. Tu dowiesz się, w jaki sposób je przeprowadzać.

Polecamy

Relacje

Jak powinna przebiegać komunikacja pomiędzy rodzicami?

Relacje

Jak budować porozumienie z drugim rodzicem?

Facebook
Twitter
LinkedIn