Porwania rodzicielskie. Jak się kończy wojna o dziecko?
Jakie mogą być konsekwencje psychiczne dla dziecka w sytuacji porwania rodzicielskiego? Na to pytanie odpowie Mirosława Kątna z KOPD
Jakie mogą być konsekwencje psychiczne dla dziecka w sytuacji porwania rodzicielskiego? Na to pytanie odpowie Mirosława Kątna z KOPD
Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru poświęconego zakresowi, metodom i skuteczności mediacji rodzinnej.
Zapraszamy na zapis webinaru mec. Katarzyny Helszer dotyczący powszechnie funkcjonujących faktów i mitów o zmianie wysokości alimentów.
Amy J. L. Baker jest doktorem psychologii rozwojowej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z alienacją rodzicielską i maltretowaniem psychicznym.
Zapraszamy na zapis webinaru, gdzie przedstawiliśmy Child Inclusive Mediation – nowy w Polsce sposób wspierania rozstających się rodziców oraz dzieci doświadczających rozpadu rodziny.
Wypowiedzi terapeutów prezentowanych w rozmowie video to zaledwie czubek góry lodowej w temacie, ale już nawet tak niewielki wycinek informacji o małych pacjentach ujawnia złożoność procesów psychicznych.
W sytuacji rozstania potrzeby każdego z rodziców są ważne. Napięcie, lęk i wstrząs, jakie są ich udziałem, w ogromnej mierze przenoszą się na ich dzieci. Niezależnie od tego, w jakim są wieku.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru Agnieszki Szydełko na temat opiniowania sądowo-psychologicznego z perspektywy adwokata i biegłego psychologa.
Kiedy dziecko przychodzi na świat, ma dwie potrzeby: przywiązania, czyli więzi i miłości, oraz autentyczności, czyli interpretowania tego, co czuje i manifestowania tego, kim jest.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru Danieli Wybrańczyk na temat wysłuchania dziecka w sytuacji rozstania rodziców. Relację uzupełniają odpowiedzi na pytania zadawane podczas spotkania oraz lista przydatnych lektur.
Z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacja ABCXXI ogłosiła wyniki plebiscytu na Złotą Dwudziestkę książek dla dzieci.
Ambasadorem Akademii Dobrego Rozstania został pan Maciej Stuhr, który nagrał trzy clipy zachęcające do skorzystania z naszej pomocy.
Zapraszamy do obejrzenia zapisów video paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ramach I Ogólnopolskiej Konferencji Razem Wobec Rozstania.
Choć „Był sobie chłopiec” jest filmem pozornie lekkim, to stawia ważne pytanie: jak mi się żyje w mojej rodzinie. Stanowi przykład, jak kino może wzruszać, bawić i zapraszać do refleksji jednocześnie.
Refleksje po debacie poświęconej standardom pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców, w której brały osoby zawodowo zajmujące się pracą z rozstającymi się rodzinami.
Dotarcie do rodziców powinno być pierwszym, ważnym krokiem do pomocy rodzinie w rozstaniu. Często, aby doprowadzić do końca rozstania, nieświadomie czynią oni dziecko „niewidzialną” osobą, która jest przecież kluczową postacią.
Rodzic w sytuacji rozstania potrzebuje przede wszystkim móc być dalej dla swojego dziecka rodzicem. Ta wymuszona separacja, izolacja jest jak żałoba.
Tak zwane zachowania „crazy-making”, czyli robienie z kogoś wariata, sprawiają, że takie przypadki alienacji rodzicielskiej są bardzo trudne dla zaangażowanych w problem profesjonalistów.
Gdy w rozstanie zaangażowane są rodziny stron, pojawia się „drużynowa mentalność”. Alienator zbiera gromadzi świadków, którzy potwierdzą, kto ma więcej atutów, by zatrzymać dziecko.
Najcięższe konsekwencje odrzucenia rodzica przez dziecko widoczne są, gdy w życiu dorosłym dochodzi ono do punktów zwrotnych. Trudno mu wtedy zaufać wewnętrznemu ja, ponieważ jest ono połamane.
Powiedzmy sobie szczerze, normalny rodzic nie będzie próbował zniszczyć relacji między dzieckiem, a drugim rodzicem. Normalny rodzic rozumie, że ma ono potrzebę więzi z obojgiem rodziców.
W każdym przypadku alienacji rodzicielskiej sednem sprawy jest brak równowagi władzy. Jeden rodzic dominuje, najczęściej od urodzenia dziecka. I dorasta ono w cieniu patologicznych zachowań alienatora.
Dzieci to istoty instynktowne, a odrzucenie rodzica jest sprzeczne z instynktem. Jeżeli dziecko odrzuca jednego z rodziców a jest przywiązane do drugiego, prawdopodobnie jest to dziecko alienowane.
Terapia alienacji skupia się na tym, aby w odpowiedni sposób zakwestionować negatywny obraz rodzica i pomóc dziecku zacząć postrzegać go, jako bezpiecznego i kochającego.
Aby przekonać ludzi do swoich racji, alienatorzy często manipulują stereotypami. Ukazanie statusu społecznego, zawodu, dochodów w odpowiednim świetle może skutecznie poniżyć drugą stronę.
W przypadku konfliktu dziecko nie ma dość siły, by pozostać neutralnym i opowiada się za jednym z rodziców. Ulega dominującemu alienatorowi i odwraca się od dobrego i zaangażowanego rodzica.
Jest wiele osób, które za późno, zdają sobie sprawę z tego, że doświadczyły alienacji. A nie mają możliwości pojednania z rodzicami ponieważ ci już dawno nie żyją. I to jest największa tragedia.
Składając zeznanie podatkowe za 2022 rok, możesz przekazać nam 1,5% swojego podatku.